| Processor | AMD Ryzen 7 7730U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell Li-ion Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp ENVY x360 15 |
|---|---|
| Model | ENVY x360 15 |
| Price | Tk 109,295 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 6E (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD multitouch-enabled, IPS, 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W X D X H) 14.13 x 9.02 x 0.73 in |
|---|---|
| Body Weight | 4.04 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Natural silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Li-ion polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 51 Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen; Dual speakers; HP Audio Boost |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6E (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Sustainable Impact Specifications: Ocean-bound plastic in speaker enclosure; Keyboard keycaps made with post-consumer recycled plastic |
I absolutely fell in love with this labtop
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 16GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940H Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 57Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 71Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →